تجهیزات گلخانه

تجهیزات گلخانه1398-2-8 09:55:13 +00:00

بر روی پنجره های سقفی و جانبی توری ضد حشره نصب می گردد،  توری ضد حشره دارای عرض 160 – 200 سانتیمتری می باشد، منافذ توری ضد حشره دارای ابعاد 16*10 یا 22*10 بوده و ضد تریپس می باشد این توری ها در هنگام باز بودن پنجره ها از ورود حشرات به داخل گلخانه جلوگیری کرده و باعث کاهش مصرف سموم و در نتیجه کیفیت مناسب محصول و راندمان اقتصادی بهتر خواهد شد.

تابلو کنترل گلخانه با 6 سنسور(رطوبت و درجه هوا داخل گلخانه، سرعت باد، جهت باد، نور و باران بیرون گلخانه) می تواند به شکل اتوماتیک پنجره ها، سیستم فوگر، فنها و غیره را کنترل کند. همه سیستم ها می توانند به صورت مجزا تنظیمات خود را داشته باشند، با نرم افزاری اضافه می توان از خانه و یا دفتر سیستم های گلخانه را کنترل کرده و ریسک را به حداقل رساند.

فن های سیرکوله می توانند در داخل گلخانه گرما، رطوبت و انواع گاز ها را توضیع یکنواخت نموده و همچنین به پروسه گرده افشانی کمک نمایند. این فن ها دارای بدنه استیل بوده و در ابعاد و اندازه های مختلف در کارخانه تولید می شوند.

جهت تهویه و خارج کردن هوای گرم گلخانه از فن های تهویه مخصوص استفاده می شود.

در گلخانه برای کاهش مصرف سوخت در فصل زمستان توری انرژی سیوینگ نصب می گردد. این توری می تواند همزمان در مصرف سوخت و هم به عنوان سیستم سایبان عمل نماید. این سیستم برای مناطق گرم در تابستان و سرد در زمستان مناسب است، و با درام ها، سیم های بکسل و وایرهای پلی استری شفاف در گلخانه تعبیه می گردد.

برای کاهش عبور نور به گلخانه، سیستم سایبان مشکی نصب می گردد و توان کاهش نور تا 50 درصد را دارد. این سیستم با درام ها، سیم  های بکسل و وایرهای پلی استری شفاف در گلخانه تعبیه می گردد.

سیستم خنک کننده و رطوبت دهی فوگر(سیستم مه پاش)

سیستم فوگر مدرن ترین و رایج ترین سیستم خنک کننده در گلخانه های امروزی می باشد. نازل های مه پاش با کمک الکترو پمپ ها مه را در داخل گلخانه ایجاد می نماید که باعث افزایش رطوبت و کاهش گرما در داخل گلخانه می گردد. همه اتصالات این سیستم بصورت سهل و آسان با هم فیکس ده و از نازل هائی با خروجی 20 – 30 میکرون مه را در گلخانه توزیع می نماید.

در حال حاضر سیستم خنک کننده پدوفن یکی از متداول ترین سیستم های خنک کننده می باشد، که با شرط نصب درست و صحیح به تنهایی می تواند تا 10 درجه سانتیگراد دمای گلخانه را کاهش دهد. این سیستم شامل فن های تهویه، پانل های سلولوزی، مخزن آب و الکتروپمپ ها می باشد. این سیستم بصورت تمام اتوماتیک عمل می نماید.

سیستم لوله های آب گرم یکی از مدرن ترین سیستم گرمایشی گلخانه ای می باشد. این سیستم باعث توزیع یکنواخت گرما در گلخانه می شود. علاوه بر گرمایش، سیستم ریلی آب گرم در زمان برداشت محصول می تواند بمنظور تسهیل در حرکت چرخ های اتوماتیک یا دستی نیز استفاده گردد.

امروزه برای افزایش برداشت محصولات در گلخانه های پیشرفته از بسترهای کشت هیدروپونیک استفاده می شود، با استفاده از چنین بسترهایی، گیاهان با خاک ارتباط نداشته و کودهای میکرو و ماکرو را مستقیماً از بستر خود توسط سیستم آبیاری و دستگاه هیدروپونیک دریافت می نمایند. در نتیجه عدم تماس ریشه گیاهان با خاک احتمال وجود بیماری ها و… کاهش می یابد جنس بسترهای کشت می تواند فلزی، کارتن پلاست و یا یونولیتی باشد.

برای هدایت و رشد مناسب محصولات و همچنین توزیع برابر نور، از سیستم آویز محصولات استفاده می شود. این سیستم با استفاده از سیم های مفتولی گالوانیزه، قلاب ها و غیره باعث ایجاد سایه کمتر، می شود. قطعات این سیستم دارای رنگ سفید بوده و باعث انعکاس نور می شوند با استفاده از این سیستم می توان محصولات را به ارتفاع بالاتر انتقال داده و هزینه های کارگری را کاهش داد.