ساخت سازه گلخانه

ساخت سازه گلخانه1398-2-3 10:21:17 +00:00

سازه(Structure)

 • تکنولوژی سازه الگو گرفته از گلخانه هلندی طرح Venlo

 • اسکلت اصلی شامل ستون ها، خرپاها، تیرها، صفحات ستون و اتصالات از جنس فولاد ساختمانی با گالوانیزه گرم

 • سازه تکمیلی شامل ناودانی، دیوارها و سقف از جنس آلومینیوم با طراحی نوین

 • پوشش دیوارها با شیشه دو جداره صنعتی (با گاز آرگون) و سقف با شیشه تکجداره

 • آببندی و هوابندی با استفاده از گسکتهای EPDM

سبک بودن سازه

یکی دیگر از پارامترهای کیفی یک سازه در گلخانه های مدرن و صنعتی پایین بودن وزن نهایی سازه می باشد که استفاده از پروفیل های آلومینیوم در سقف و دیواره های با آلیاژ 6063 باعث سبک تر شدن سازه نهایی شده است.

استحکام فوق العاده بالای سازه

گروه مهندسی علمی دانش بنیان GSA Greenhouse با در نظر گرفتن اقلیم آب و هوایی و بافت خاک کشور ایران، گلخانه ای متناسب با اقلیم پر زلزله و با سرعت باد بالا را طراحی نموده اند که این مزیت با استفاده از سازه با ترکیب مونتاژ پیچ و مهره ای مقاومتی مثال زدنی و فوق العاده ایجاد نموده است که این مهم در ترکیب سازه های وارداتی لحاظ نشده است.

سوراخ آبچک

در پروفیل های ناودانی سازه سوراخ هایی تعبیه شده است که جهت انتقال رطوبت ناشی از تعریق و تبخیر سطح داخلی شیشه های سقف گلخانه بکار رفته است و این نکته بسیار لازم و ضروری می باشد.

پوشش(Coverage)

همه به خوبی میدانیم ذخایر انرژی دنیا در آینده ای نزدیک در حال پایان می باشد و این موضوع به یک چالش کلی در جهان تبدیل شده که گلخانه سازان صنعتی و مدرن دنیا در نسل های جدید فقط به کاهش مصرف انرژی در قبال افزایش بازده تولیدات گیاهی تمرکز نموده اند، بدیهیست در گلخانه های مدرن که در شرکت دانش بنیان GSA Greenhouse طراحی و تولید می شود تمام اولویت های خویش را برای تولید گلخانه با مصرف انرژی بسیار پایین تنظیم نموده اند و پیشنهاد سازه ی آلومینیومی با شیشه دوجداره بهترین گزینه ی ممکن می باشد.

مزایای گلخانه های شیشه ای نسبت به پلاستیکی

 • هزینه استهلاک و نگهداری سازه بسیار پایین نسبت به سازه های پلاستیکی؛

 • عمر مفید حداقل 30 سال که حداقل 3 برابر بهترین و استانداردترین سازهای قدیمی می باشد؛

 • حذف هزینه تعویض پوشش سقف و دیوارها که در سازه هایی با پوشش پلاستیک با آن مواجه هستیم؛

 • عدم کدر شدن پوشش و پایین آمدن درصد عبور نور مفید که در گلخانه ها با پوشش پلاستیک و پلی کربنات اتفاق می افتد؛

 • ارزش افزوده ایجاد شده در محل اجرای پروژه های گلخانه های شیشه ای؛

 • امکان ارائه تسهیلات بانکی حداقل3 برابر گلخانه های پلاستیکی توسط بانکهای عامل. با توجه به اینکه سازه شیشه ای یک سازه پایدار و سرمایه ای می باشد، امکان پذیرش این سازه شیشه ای بعنوان بخشی از وثیقه تسهیلات بانکی ارائه شده توسط بانک امکان پذیر است؛

 • کنترل اقلیم و ایجاد شرایط مطلوبتر برای گیاه نسبت به گلخانه های پلاستیکی؛

 • درزبندی مناسب و ایزوله بودن گلخانه های شیشه ای در قسمت پنجره های سقفی و جانبی نسبت به گلخانه های پلاستیکی و حذف هدررفتن گرما درزمستان در اثر نشت گرما؛

شیشه دوجداره

استفاده از شیشه دوجدار در این سازه بدلیل افزایش ایزولاسیون حرارتی و کاهش اتلاف انرژی می باشد و پر واضح است که کاهش هزینه انرژی مستقیماً از طریق کاهش اتلاف انرژی محقق خواهد شد که طبق مطالعات علمی محققان تیم دانش بنیان GSA Greenhouse استفاده از شیشه های دوجداره علیرغم افزایش نسبی هزینه سازه به نتیجه کاهش اتلاف انرژی منجر می شود از اینرو با نگاه به استانداردهای اروپایی گلخانه های مدرن استفاده از شیشه دوجداره در دیواره های گلخانه توصیه می شود.

تهویه(Ventilation)

در گروه گلخانه سازی دانش بنیان GSA Greenhouse میزان بازشو در سقف و مکانیزم مدیریت آن ها و مساحت پد های سلولزی و دبی هوای فن های تعبیه شده برای هر اقلیم آب و هوایی مختص همان سرزمین طراحی می شود و طبعا دقت در این عامل بسیار موثر است و اثر مستقیم در بهره وری و افزایش راندمان تجاری سطح زیر کشت دارد.