گلخانه نیمه بسته(Semi Closed)

گلخانه نیمه بسته(Semi Closed)1398-1-25 10:10:51 +00:00

سیستم جامع گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع با سیستم فشار مثبت

Semi-Closed Greenhouse

هر پروژه گلخانه، متناسب با اقلیم آب و هوایی و شرایط جوی منطقه و نوع کشت، نیاز به سیستم اِیر کاندیشن یا کنترل اقلیم مخصوص به خود را دارد.

متخصصان و مشاوران GSA Greenhouse با استفاده از دانش فنی خود، بهترین و به­ روزترین گزینه­­ موجود برای سیستم کنترل اقلیم در هر پروژه را معرفی می­کنند.

طرح شماتیک از سیستم SCG

سیستم Semi-Closed Greenhouse یا به اختصار SCG یکی از به­روزترین و مدرن­ترین سیستم­های کنترل اقلیمی گلخانه است که در کشورهای اروپایی، آمریکا، استرالیا و نیوزیلند استفاده می­شود. سیستم SCG از کنترل­ هوای فعال مانند فن­ها و محفظه اختلاط برای کنترل تبادل هوا در گلخانه استفاده می­کند. با استفاده از سیستم SCG، شما می­توانید دریچه­ های سقفی کمتری نسبت به گلخانه ­های معمولی داشته باشید که این مورد نور بیشتری را برای گیاه فراهم می­کند و به حفظ محصول از محیط خارجی کمک می­کند.

نحوه گردش هوا در سیستم SCG

نحوه گردش هوا در سیستم SCG

نحوه کار کلی این سیستم بدین شکل است که هوا به وسیله یک مجموعه هواساز(AHUs) یا عبور از پد سلولوزی به شرایط دما و رطوبت مناسب می­رسد و از طریق فن وارد لوله­ های هوا می­شود. لوله­ های هوا دارای سطح متخلخل و سوراخ­دار هستند که در سطح گلخانه و در ردیف­های کنار هم زیر بوته­ ها قرار می­گیرند. هوای مطبوع از طریق سوراخ­ها به مرور خارج شده و گردش هوا، دما و رطوبت مورد نیاز بوته گوجه فرنگی را تامین می­کند. هوای گرم و مرطوب شده به سطوح بالای گلخانه می­رسد و از طریق لوله­ های برگشتی موجود، به محفظه اختلاط می­رسند. سیستم هواساز مجدد از ترکیب هوای برگشتی و بیرون استفاده کرده و چرخه ادامه می­یابد.

 هوا طی عبور از محفظه اختلاط برای کنترل رطوبت و سطح CO2 مورد استفاده قرار می­گیرد. در این سیستم به دلیل عملکرد فنها و دهش هوا به داخل لوله، همواره فشار هوای داخل گلخانه مثبت است فشار مثبت علاوه بر حفظ آب و هوا، کنترل آفات را نیز به خوبی تامین میکند که یک مزیت کلیدی است.

سیستم­های SCG با توجه به شرایط اقلیمی، نوع و محل قرارگیری محفظه اختلاط، فن و نحوه گرمایش و سرمایش به چند شکل طراحی می­شوند. در شکل­های زیر چند نوع طراحی متفاوت از این سیستم نشان داده شده است.

نمودار نسبت محصول گوجه فرنگی به آب مصرفی در تکنولوژی های مختلف گلخانه

نمودار نسبت محصول گوجه فرنگی به آب مصرفی در تکنولوژی های مختلف گلخانه